تبلیغات
همه چی‌ از همه‌جا - رقص «فرمان كوروش» روی فرش قرمز

آدرس آی پی:
سیستم عامل:
نسخه: بیت
اندازه تصویر:

همه چی‌ از همه‌جا - رقص «فرمان كوروش» روی فرش قرمز

"تمامی مطالب این سایت مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد "

صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نسخه ی موبایل
تبلیغات
تبلیغات

تبلیغات

پشتیبانی آنلاین


------------MRM------------

--------------SASY-------------

--------------CYRUS-----------
-------------Farsi1---------

معرفی سایت به دوستان

 
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:


Powered MRM

نویسندگان

آمار

کل مطالب ارسالی:
کل نویسندگان:
بازدید امروز:
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
بازدید کل :
آخرین بازید :
آخرین بروزرسانی:

خوش آمدید
تبلیغات
| نویسنده: CYRUS

گزارش فارس از انتقال منشور كوروش به موزه ملی ایران
رقص «فرمان كوروش» روی فرش قرمز

خبرگزاری فارس: «منشور كوروش» با گذشت 40 سال دوری از موطن، امروز پس از عبور از فرش قرمز در محل موزه ملی ایران قرار گرفت.


گزارش فارس از انتقال منشور كوروش به موزه ملی ایران
رقص «فرمان كوروش» روی فرش قرمز

خبرگزاری فارس: «منشور كوروش» با گذشت 40 سال دوری از موطن، امروز پس از عبور از فرش قرمز در محل موزه ملی ایران قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، منشور كوروش، استوانه‌ای با 23 سانتی‌متر طول و 11 سانتی‌متر عرض است كه دور تا دور آن در حدود 40 خط به زبان آكادی و به خط میخی بابلی نوشته شده‌است.

گمان نخستین باستان شناسان این بوده كه این لوح توسط یكی از پادشاهان بابلی نگاشته شده است. اما پس از بررسی خط شناسان مشخص شد كه این استوانه در سال 538 پیش از میلاد به هنگام ورود سپاه ایران به بابل و فتح این شهر به فرمان كوروش، بنیان‌گذار پادشاهی ایران و آغازگر سلسله هخامنشیان نوشته شده است. ترجمه و انتشار متن این استوانه گلی نشان داد آن چه از خاك بابل كشف شد، "نخستین منشور جهانی حقوق بشر " است.

استوانه كوروش در سال 1285 خورشیدی توسط هرمز رسام، باستان شناس بریتانیایی اصل آسوری تبار، در معبد بزرگ اِسَـگیلَـه (نیایشگاه مَـردوك) در شهر باستانی بـابـل در بین‌النهرین كشف شد و بنابر قوانین آن زمان از ایران خارج و تاكنون نیز در بخش ایران باستان موزه بریتانیا نگهداری می‌شده است.

با پیگیری‌های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هیئتی از موزه بریتانیا طی یك‌ماه و نیم گذشته به ایران آمدند و قرارداد انتقال این منشور برای نمایش در ایران به مدت 4 ماه را به امضا رساندند كه منشور كوروش ساعت 4:25 دقیقه روز گذشته (جمعه) از انگلستان وارد ایران شد.

منشور كوروش كه از روز گذشته تاكنون درون مخزن بود صبح امروز طی مراسمی با حضور جان كرتیس مدیر بخش خاورمیانه موزه بریتانیا، آزاده اردكانی مدیر موزه ملی ایران و امین اموال از مخزن موزه ملی ایران خارج شده و پس از عبور از مسافت چندین متری كه با فرش قرمز پوشانده شده بود اصالت آن پیش از انتقال به ویترین، توسط كارشناسان مورد تأیید قرار گرفت.

در مراسم انتقال منشور كوروش به داخل ویترین مخصوص كه 182.5 سانتیمتر ارتفاع، 800 سانتیمتر عرض و 800 سانتیمتر عمق دارد و از بریتانیا به موزه ملی ایران منتقل شده است، جان كرتیس؛ مدیر بخش خاورمیانه موزه بریتانیا، حمید بقایی؛ معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، خوشنویس؛ رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، طالبیان؛ مدیر بنیاد پارسه و پاسارگاد، محیط طباطبایی رئیس ایكوم، پرویز سعادتی؛ مدیر پایگاه‌های جهانی میراث فرهنگی، علیرضا مقیمی؛ مدیر مجموعه‌های نیاوران و سعدآباد، حسن محسنی؛ سخنگوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و جمعی از متخصصان و باستان‌شناسان حضور داشتند.

بقایی: به‌كارگیری سیستم‌های حفاظتی به روز برای حفاظت از منشور كوروش
---------------------------------------------------------------------------------------------

حمید بقایی؛ معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در حاشیه مراسم انتقال منشور كوروش به ویترین، با بیان اینكه امروز بررسی كارشناسی درباره منشور بعمل آمد، می‌گوید: پس از انجام بررسی‌های كارشناسی طرفین، منشور كوروش رسماً داخل محفظه شیشه‌ای قرار گرفت.

به گفته وی برای انتقال منشور كرووش طی سال گذشته به ایران با موانعی روبرو بوده‌ایم كه خوشبختانه موانع برطرف شده و منشور كوروش برای نمایش به مدت 4 ماه به ما امانت داده شده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اینكه قرارداد انتقال منشور كوروش از انگلیس به ایران برای مدت 4 ماه، طی یك‌ماه و نیم گذشته با هیئت بریتانیایی منعقد شده است، تأكید می‌كند: تمام سیستم‌های حفاظتی از جهت فیزیكی، فنی و انفورماتیك در موزه ملی ایران كاملاً به روز شده است.

بقایی درباره بیمه منشور كوروش نیز می‌گوید: اصلاً بحث بیمه را نداشته‌ایم، این در صورت عدم اجرای قرارداد است.

وی ادامه می‌دهد: محفظه نمایش منشور كوروش ضریب امنیت بسیار بالایی دارد و امیدواریم میزبان خوبی باشیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره برنامه‌های جنبی نمایش منشور كوروش در ایران می‌گوید: طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار است نشست‌ها و بازدیدهای تخصصی در حاشیه نمایش منشور داشته باشیم.

بقایی تأكید می‌كند: منشور كوروش از این لحاظ برای ما اهمیت دارد كه در مقطعی از تاریخ زمانی‌كه حكمرانان منطقه‌ای را فتح می‌كردند ملت مغلوب را یا می‌كشتند یا زنان و فرزندان آن‌ها را به اسارت می‌بردند زمین‌ها و كشتزارهایشان را نابود می‌كردند اما برای اولین بار در تاریخ بشر وقتی سربازان ارتش ایران بابل را فتح كردند به جای دستور كشتار، فرمان رعایت حقوق مردم را دریافت كردند. منشور كوروش برای این اهمیت دارد كه نشان می‌دهد فرهنگ ایران، ‌ظلم‌ستیز و طرفدار حق است و ایرانیان در مقطعی از تاریخ، اسلام‌، آن ‌هم اسلام علوی را پذیرفتند.

به گفته زمان نمایش عمومی آن برای مردم به زودی اعلام رسمی خواهد شد.


جان‌كرتیس: با ارسال منشور كوروش، سخاوتمندی ایرانی‌ها را پاسخ دادیم
-----------------------------------------------------------------------------------------

جان‌كرتیس؛ مدیر بخش خاورمیانه موزه بریتانیا نیز امروز در حاشیه این مراسم انتقال منشور كوروش به ایران را پاسخ به سخاوتمندی ایرانی‌ها عنوان می‌كند و می‌گوید: ایران امانت‌های بسیاری به ما سپرده است كه از جمله آن نمایشگاه شاه عباس صفوی است و در واقع ما با این اقدام، پاسخی به سخاوتمندی ایرانی‌ها داده‌ایم.

وی ادامه می‌دهد: امیدواریم این حركت، آغاز یك همكاری طولانی فرهنگی بین دو كشور انگلیس و ایران شود و نمایشگاه‌های بیشتری از دو كشور داشته‌باشیم.

مدیر بخش خاورمیانه موزه بریتانیا درباره ویژگی امانت منشور كوروش به ایران تأكید می‌كند: شرایط همان شرایطی است كه برای سایر اشیای موزه بریتانیا داریم و هیچ تفاوتی ندارد.

كرتیس اظهار امیدواری می‌كند كه در آینده تبادل اشیای بیشتری بین دو كشور انجام شود.

وی درباره اینكه چرا مدت طولانی زمان صرف شد تا منشور كوروش به ایران منتقل شود، می‌گوید: نه این طور نبوده است مدت كوتاهی است كه با مسئولان ایران درباره نمایش 4 ماهه منشور كوروش در حال مذاكره هستیم.

به گزارش فارس، منشور كوروش كه برای نخستین بار پس از انقلاب اسلامی برای نمایش عمومی وارد ایران شده است، تنها یك بار در جریان جشن‌های 2500 ساله برای نمایش در ایران از موزه بریتا‌نیا خارج شد. آن زمان یعنی در سال 1350 خورشیدی، منشور را 5 هزار پوند بیمه كردند و این شیء تنها به مدت 10 روز در ایران و در موزه برج آزادی تهران به نمایش در آمد.

یك كپی از منشور كوروش به عنوان كهن‌ترین فرمان شناخته‌شده تفاهم و همزیستی ملت‌ها در ساختمان سازمان ملل متحد در نیویورك نگهداری می‌شود.

در سال 1348 در گردهمایی حقوق دانان سراسر جهان كه در كنار آرامگاه كوروش برگزار شد، وی را نخستین بنیانگذار حقوق بشر نامیدند.

منبع : خبرگزاری فارس

 
تبلیغات